Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
A- A+
REVİR

AKSARAY KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU

TABİPLİĞİNİN SAĞLIK FAALİYETLERİ

                Ceza infaz kurumu tabipliğimiz bir sağlık memuru, bir infaz koruma memuruyla faaliyetlerini yürütmektedir. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından haftada iki kez doktor  Kurumumuza gelerek muayene ve tedavi hizmetlerini yürütmektedirler. Servimizi tarafından yapılan faaliyetler aşağıda belirtilmiştir. 

1-      TEŞHİS VE TEDAVİ HİZMETLERİ

 Hükümlü ve tutukluların teşhis ve tedavileri günlük olarak yapılmaktadır. Hükümlü ve tutukluların muayeneleri yapılıp tedavileri verilmektedir. Tetkik yapılması gereken hükümlü ve tutuklular ilimiz Aksaray’daki hastanelere sevk edilmektedir.

Personelin teşhis ve tedavi hizmetleri tabipliğimiz aracılığı ile yapılmaktadır.

Gerek tabipliğimizce, gerekse sağlık kuruluşlarında tedavileri verilen hükümlü ve tutukluların ilaçları günlük dozlar halinde görevli personelimiz tarafından verilmektedir.

Kurumumuza yeni gelen hükümlü ve tutukluların ilk muayeneleri yapılmakta patolojik bulgu tespit edilenler raporla bildirilmektedir.

 

2-      KORUYUCU SAĞLIK HİZMETLERİ 

Hükümlü ve tutukluların barındığı odalar periyodik aralıklarla gezilmekte, hijyenik şartlar izlenmektedir. Ayrıca odaların havalandırılması, aydınlatması kontrol edilip gerekli uyarılar yapılmaktadır.

Kurum mutfağı periyodik aralıklarla gezilmekte genel temizliğe uyulup uyulmadığına bakılmaktadır. Mutfakta çalışan personel, hükümlü ve tutukluların beden temizliği kontrol edilmektedir.

Toplu yaşam nedeniyle oluşabilecek rahatsızlıkları en aza indirmek için hükümlü ve tutukluların uyması gereken sağlık kuralları kendilerine anlatılmakta, personelimizde bu konuda gerekli hassasiyeti göstermesi için bilgi verilmektedir.

Hükümlü ve tutukluların beslenmeleri günlük çıkan iaşenin uygunluğuna bakılmakta organoleptik muayeneleri yapılmaktadır. Ayrıca Kurumumuza gelen iaşenin gerekli şartları taşıyıp taşımadığı incelenmektedir.

Ceza infaz kurumumuzda yılda bir kez TBC (tüberküloz) taraması yapılmaktadır. Yine altı aylık aralıklarla Kurumumuz iş ocaklarında çalışan hükümlü ve tutuklulara portör muayeneleri yapılmaktadır.

 

3-      İDARİ HİZMETLER 

İş yurtlarında çalışmasına karar verilen hükümlü ve tutukluların sağlık açısından çalışacakları birime uygun olup olmadıkları raporla bildirilmektedir.

Adres

Aratol Mahallesi Bahçeli Mevkii Cezaevi Küme evleri no: 4/1 MERKEZ / AKSARAY

Telefon

Tel:0382 213 10 65

Fax:0382 212 76 04

E-Posta

aksaraytcikisaretadalet.gov.tr